Yodalarm YL5 Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon 110 dB at 1 m 24 VDC Red Housing Green Lens
Yodalarm YL5 Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon 110 dB at 1 m 24 VDC Red Housing Green Lens
Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon, 24 Volt DC, 67 mA Sounder, 250 mA Beacon, 110 dB at 1mtr, Light Output: 14 cd, 32 Tones Sound, 5 J Flash, 2 Stage Alarm, Flash Rate: 60 fpm, 2 x 20mm Connection, IP65, Flame Retardant ABS, Red Housing, Green Lens, -25-55 deg C, 169mm x 134mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Yodalarm |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 46171600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | YOD5121G |
| Alarm | 2 Stage |
| Colour | Red Housing/Green Lens |
| Current | 67 mA Sounder/250 mA Beacon |
| Connection Type | 2 x 20 mm |
| Dimensions | 169 mm x 134 mm |
| Flash Energy | 5 J |
| Flash Rate | 60 fpm |
| IP Rating | IP65 |
| Light Output | 14 cd |
| Material | Flame Retardant ABS |
| Product Type | Audible Warning Devices |
| Sound Frequency | 32 Tones |
| Sound Level | 110 dB at 1 mtr |
| Temperature | -25-55 deg C |
| Voltage | 24 Volt DC |
Description
Electronic Alarm Sounder and Strobe Beacon, 24 Volt DC, 67 mA Sounder, 250 mA Beacon, 110 dB at 1mtr, Light Output: 14 cd, 32 Tones Sound, 5 J Flash, 2 Stage Alarm, Flash Rate: 60 fpm, 2 x 20mm Connection, IP65, Flame Retardant ABS, Red Housing, Green Lens, -25-55 deg C, 169mm x 134mm
