Yodalarm Electronic Alarm Sounder 100 dB @ 1 m 115 VAC Flame Retardant ABS Red IP65
Yodalarm Electronic Alarm Sounder 100 dB @ 1 m 115 VAC Flame Retardant ABS Red IP65
Electronic Alarm Sounder, 115 Volt AC, 25 mA, 100 dB at 1mtr, 32 Tones Sound, 2 Stage Alarm, 2 x 20mm Connection, IP65, Flame Retardant ABS, Red Housing, -25-55 deg C, 118mm x 89mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Yodalarm |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 46171600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | YOD3071 |
| Alarm | 2 Stage |
| Colour | Red Housing |
| Current | 25 mA |
| Connection Type | 2 x 20 mm |
| Dimensions | 118 mm x 89 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Flame Retardant ABS |
| Product Type | Audible Warning Devices |
| Sound Frequency | 32 Tones |
| Sound Level | 100 dB at 1 mtr |
| Temperature | -25-55 deg C |
| Voltage | 115 Volt AC |
Description
Electronic Alarm Sounder, 115 Volt AC, 25 mA, 100 dB at 1mtr, 32 Tones Sound, 2 Stage Alarm, 2 x 20mm Connection, IP65, Flame Retardant ABS, Red Housing, -25-55 deg C, 118mm x 89mm
