WWC Conflex Series 1 Flexible Cable VSD EMC Screened 3 Core & 3 Earth 70 mm 0.6/1kV PVC/Tinned Copper Braid/PVC Clear
WWC Conflex Series 1 Flexible Cable VSD EMC Screened 3 Core & 3 Earth 70 mm 0.6/1kV PVC/Tinned Copper Braid/PVC Clear
VSD/EMC Cable, 70 mm, Class 5 Stranded Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + 3 Earth, 40 mm Overall Diameter, 33.5 mm Bedding Diameter, 10 mm Earth Conductor, 336 mm During Installation/252 mm After Installation Bend Radius, 1.4 mm Insulation Thickness, 0.272 Ohm/km Conductor Resistance, Tinned Copper Braid Screen, Red/Blue/White/Green/Yellow Core, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Clear Sheath, -25 to 75 deg C, AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3808 AS/NZS 1660.5.1 IEC 60332-3-24
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Conflex |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 9470 |
| Bedding Diameter | 33.5 mm |
| Bend Radius | 336 mm During Installation/252 mm After Installation |
| Conductor Resistance | 0.272 Ohm/km |
| Conductor Size | 70 mm |
| Conductor Type | Class 5 Stranded Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Blue/White/Green/Yellow |
| Earth Conductor Size | 10 mm |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Thickness | 1.4 mm |
| Number of Cores | 3 Core + 3 Earth |
| Overall Diameter | 40 mm |
| Product Type | VSD Cable |
| Screen Material | Tinned Copper Braid |
| Sheath Colour | Clear |
| Sheath Material | V-75 PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3808 AS/NZS 1660.5.1 IEC 60332-3-24 |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
VSD/EMC Cable, 70 mm, Class 5 Stranded Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + 3 Earth, 40 mm Overall Diameter, 33.5 mm Bedding Diameter, 10 mm Earth Conductor, 336 mm During Installation/252 mm After Installation Bend Radius, 1.4 mm Insulation Thickness, 0.272 Ohm/km Conductor Resistance, Tinned Copper Braid Screen, Red/Blue/White/Green/Yellow Core, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Clear Sheath, -25 to 75 deg C, AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3808 AS/NZS 1660.5.1 IEC 60332-3-24
