WWC Conflex Flexible Control Cable VSD EMC Screened 17 Core & Earth 1mm 300/500V Copper PVC/TCBS/PVC Clear
WWC Conflex Flexible Control Cable VSD EMC Screened 17 Core & Earth 1mm 300/500V Copper PVC/TCBS/PVC Clear
Flexible Control Cable, VSD EMC Screened, 17 Core & Earth, 1 mm, Class 5 Stranded Bare Copper, 300/500 Volt, 13 mm Earth Conductor, 16.2 mm Overall Diameter, Tinned Copper Braid Screen, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Numbered Cores, Clear Sheath
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Conflex |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 8214 |
| Bedding Diameter | 13 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Class 5 Stranded Copper |
| Core Colours | Numerals |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Overall Diameter | 16.2 mm |
| Number of Cores | 17 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable VSD EMC |
| Screen Material | Tinned Copper Braid |
| Sheath Colour | Clear |
| Sheath Material | V-75 PVC |
| Voltage | 300-500 Volt |
Description
Flexible Control Cable, VSD EMC Screened, 17 Core & Earth, 1 mm, Class 5 Stranded Bare Copper, 300/500 Volt, 13 mm Earth Conductor, 16.2 mm Overall Diameter, Tinned Copper Braid Screen, V-75 PVC Insulation, V-75 PVC Sheath, Numbered Cores, Clear Sheath
