WWC Conflex Flexible Control Cable VSD EMC Screened 4 Core & Earth 1.5mm 0.6/1kV Copper PVC/TACBS/TPE Black
WWC Conflex Flexible Control Cable VSD EMC Screened 4 Core & Earth 1.5mm 0.6/1kV Copper PVC/TACBS/TPE Black
Flexible Control Cable, VSD EMC Screened, 4 Core & Earth, 1.5 mm, Class 5 Stranded Bare Copper, 0.6/1 kV, 3.2 mm Core Diameter, 10.6 mm Earth Conductor, 13.6 mm Overall Diameter, 102 mm Bend Radius, Tinned Annealed Copper Braid Screen, V-75 PVC Insulation, TPE Sheath, Black with White Numbered, Green/Yellow Cores, Black Sheath, -25 to 75 deg C, AS/ NZS 5000.1
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Conflex |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 8102 |
| Bedding Diameter | 10.6 mm |
| Bend Radius | 102 mm |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Class 5 Stranded Copper |
| Core Colours | Green/Yellow/Black/White Numerals |
| Core Diameter | 3.2 mm |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Overall Diameter | 13.6 mm |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable VSD EMC |
| Screen Material | Tinned Annealed Copper Braid |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | TPE |
| Standards | AS/ NZS 5000.1 |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Control Cable, VSD EMC Screened, 4 Core & Earth, 1.5 mm, Class 5 Stranded Bare Copper, 0.6/1 kV, 3.2 mm Core Diameter, 10.6 mm Earth Conductor, 13.6 mm Overall Diameter, 102 mm Bend Radius, Tinned Annealed Copper Braid Screen, V-75 PVC Insulation, TPE Sheath, Black with White Numbered, Green/Yellow Cores, Black Sheath, -25 to 75 deg C, AS/ NZS 5000.1
