WWC ViperHiTemp Flexible Cable Double Insulated High Temperature 2 Core & Earth 2.5mm 450/750V Silicone +180C Black
WWC ViperHiTemp Flexible Cable Double Insulated High Temperature 2 Core & Earth 2.5mm 450/750V Silicone +180C Black
Flexible Cable, Double Insulated, High Temperature, 2 Core & Earth, 2.5 mm, Tinned Annealed Copper, 450/750 Volt, 0.2 mm Strands, 3.5 mm Core Diameter, 9.6 mm Overall Diameter, 48 mm Bend Radius, Conductor Resistance: DC - 8.21 Ohm/km, Silicone Rubber Insulation, Silicone Rubber Sheath, Brown Blue Green/Yellow Cores, Black Sheath, -60 to 180 deg C
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | ViperHiTemp |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 6825 |
| Conductor Resistance | DC: 8.21 Ohm/km |
| Bend Radius | 48 mm |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Core Diameter | 3.5 mm |
| Core Colours | Brown/Blue/Green/Yellow |
| Insulation Material | Silicone Rubber |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 9.6 mm |
| Sheath Colour | Black |
| Product Type | Flexible Cable High Temperature Double Insulated |
| Sheath Material | Silicone Rubber |
| Stranding | 0.2 mm |
| Temperature | -60 to 180 deg C |
| Voltage | 450-750 Volt |
Description
Flexible Cable, Double Insulated, High Temperature, 2 Core & Earth, 2.5 mm, Tinned Annealed Copper, 450/750 Volt, 0.2 mm Strands, 3.5 mm Core Diameter, 9.6 mm Overall Diameter, 48 mm Bend Radius, Conductor Resistance: DC - 8.21 Ohm/km, Silicone Rubber Insulation, Silicone Rubber Sheath, Brown Blue Green/Yellow Cores, Black Sheath, -60 to 180 deg C
