WWC 0.5mm 1 Pair Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
WWC 0.5mm 1 Pair Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.5 mm, Class 2 Annealed Copper, 600 Volt AC, 1 Pair, 7/0.3 mm Strands, Overall Screened Screen, 6.3 mm Overall Diameter, 37.8 mm Static Bend Radius, 38.4 Ohm/km Conductor Resistance, 140 MOhm/km Insulation Resistance, 0.7 mm Insulation Thickness, 100% Screen Coverage, Aluminium Foil/Polyester Tape w/Tinned Annealed Copper Drain Wire Screen, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Blue Sheath, -25 to 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 1660.5.6 AS/NZS 1660.5.1 UL 2464
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Machlink Type 600 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5801 |
| Bend Radius | Static 37.8 mm |
| Conductor Resistance | 38.4 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.5 mm |
| Conductor Type | Class 2 Annealed Copper |
| Insulation Resistance | 140 MOhm/km |
| Number of Pairs | 1 Pair |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Overall Diameter | 6.3 mm |
| Screen Format | Overall Screened |
| Product Type | Instrument Cable Unarmoured |
| Screen Coverage | 100% |
| Sheath Material | V-90 PVC |
| Sheath Colour | Blue |
| Screen Material | Aluminium Foil/Polyester Tape w/Tinned Annealed Copper Drain Wire |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 1660.5.6 AS/NZS 1660.5.1 UL 2464 |
| Stranding | 7/0.3 mm |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Voltage | 600 Volt AC |
Description
Instrumentation Cable, Unarmoured, 0.5 mm, Class 2 Annealed Copper, 600 Volt AC, 1 Pair, 7/0.3 mm Strands, Overall Screened Screen, 6.3 mm Overall Diameter, 37.8 mm Static Bend Radius, 38.4 Ohm/km Conductor Resistance, 140 MOhm/km Insulation Resistance, 0.7 mm Insulation Thickness, 100% Screen Coverage, Aluminium Foil/Polyester Tape w/Tinned Annealed Copper Drain Wire Screen, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Blue Sheath, -25 to 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 1660.5.6 AS/NZS 1660.5.1 UL 2464
