WWC Viperflex H07 BN-F Heavy Duty Flexible Cable 3C+N+E 50mm 0.6/1kV Bare or Tinned Copper EPR/CPE Black
WWC Viperflex H07 BN-F Heavy Duty Flexible Cable 3C+N+E 50mm 0.6/1kV Bare or Tinned Copper EPR/CPE Black
Flexible Cable, Heavy Duty, 3 Core + Neutral + Earth, 50 mm, Class 5 Stranded Bare or Tinned Copper, 0.6/1 kV, 13.7 mm Core Diameter, 49.1 mm Overall Diameter, EPR Insulation, CPE Sheath, Brown Black Blue Grey Green/Yellow Cores, Black Sheath, AS/NZS 5000.1
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Viperflex H07 BN-F |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5500ERBC |
| Conductor Size | 50 mm |
| Conductor Type | Class 5 Stranded Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Brown/Grey/Green/Yellow |
| Core Diameter | 13.7 mm |
| Insulation Material | Ethylene-Propylene Rubber (EPR) |
| Number of Cores | 3 Core + Neutral + Earth |
| Overall Diameter | 49.1 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 3 Core + Neutral + Earth, 50 mm, Class 5 Stranded Bare or Tinned Copper, 0.6/1 kV, 13.7 mm Core Diameter, 49.1 mm Overall Diameter, EPR Insulation, CPE Sheath, Brown Black Blue Grey Green/Yellow Cores, Black Sheath, AS/NZS 5000.1
