WWC Machlink 110 Instrumentation Cable Armoured 3 Triad Overall Screened 1.5mm PVC/SWA/PVC Black
WWC Machlink 110 Instrumentation Cable Armoured 3 Triad Overall Screened 1.5mm PVC/SWA/PVC Black
Instrumentation Cable, Armoured, 3 Triad, Overall Screened, 1.5 mm, Class 2 Bare Copper, 110/150 Volt, 7/0.5 mm Strands, 11.3 mm Bedding Diameter, 17.2 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: 13.6 Ohm/km, Insulation Resistance: 140 MOhm/km, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape Screen, Galvanised Steel Wire Armour, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Black Sheath, -25 to 90 deg C
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Machlink Type 110 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5435 |
| Armour Material | Galvanised Steel Wire |
| Bedding Diameter | 11.3 mm |
| Conductor Resistance | 13.6 Ohm/km |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Class 2 Copper |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Resistance | 140 MOhm/km |
| Number of Pairs | 3 Triad |
| Overall Diameter | 17.2 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Armoured |
| Screen Coverage | 100% |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | V-90 PVC |
| Stranding | 7/0.5 mm |
| Voltage | 110-150 Volt |
| Temperature | -25 to 90 deg C |
Description
Instrumentation Cable, Armoured, 3 Triad, Overall Screened, 1.5 mm, Class 2 Bare Copper, 110/150 Volt, 7/0.5 mm Strands, 11.3 mm Bedding Diameter, 17.2 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: 13.6 Ohm/km, Insulation Resistance: 140 MOhm/km, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape Screen, Galvanised Steel Wire Armour, V-90 PVC Insulation, V-90 PVC Sheath, Black Sheath, -25 to 90 deg C
