WWC Data Cable 2 Pair Individually Screened 22 AWG 0.3kV PP/AL/PVC Mist Grey
WWC Data Cable 2 Pair Individually Screened 22 AWG 0.3kV PP/AL/PVC Mist Grey
Data Cable, 2 Pair, Individually Screened, 22 AWG, Plain Copper, 0.3 kV, 7/0.25 mm Strands, 4.3 mm Overall Diameter, 5 x d Bend Radius, Conductor Resistance: DC - 56 Ohm/km, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape, Polypropylene Insulation, V-75 PVC Sheath, Red & Black Green & White Cores, Mist Grey Sheath, -15 to 105 deg C, ACA 008
| Brand | WWC |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 4302 |
| Bend Radius | 5 x d |
| Conductor Resistance | DC: 56 Ohm/km |
| Conductor Type | Copper |
| Core Colours | Black/Red/Green/White |
| Conductor Size | 6 mm |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Overall Diameter | 4.3 mm |
| Number of Pairs | 2 Pair |
| Product Type | Data & Control Cable |
| Screen Coverage | 100% |
| Screen Format | Individually Screened |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | V-75 PVC |
| Temperature | -15 to 105 deg C |
| Standards | ACA 008 |
| Stranding | 7/0.25 mm |
| Voltage | 0.3 kV |
Description
Data Cable, 2 Pair, Individually Screened, 22 AWG, Plain Copper, 0.3 kV, 7/0.25 mm Strands, 4.3 mm Overall Diameter, 5 x d Bend Radius, Conductor Resistance: DC - 56 Ohm/km, 100% Screen Coverage, Aluminium/Polyester Tape, Polypropylene Insulation, V-75 PVC Sheath, Red & Black Green & White Cores, Mist Grey Sheath, -15 to 105 deg C, ACA 008
