WWC Viperflex H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 3 Core & Earth 10mm 0.6/1kV Bare or Tinned Copper EPR/CPE Black
WWC Viperflex H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 3 Core & Earth 10mm 0.6/1kV Bare or Tinned Copper EPR/CPE Black
Flexible Cable, Heavy Duty, 3 Core & Earth, 10 mm, Class 5 Stranded Bare or Tinned Copper, 0.6/1 kV, 6.9 mm Core Diameter, 23.9 mm Overall Diameter, EPR Insulation, CPE Sheath, Brown Black Grey Green/Yellow Cores, Black Sheath, AS/NZS 5000.1
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Viperflex H07 RN-F |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 4100BC |
| Product Type | Flexible Cable Heavy Duty |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Conductor Size | 10 mm |
| Conductor Type | Class 5 Stranded Copper |
| Core Colours | Black/Brown/Grey/Green/Yellow |
| Sheath Colour | Black |
| Overall Diameter | 23.9 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Core Diameter | 6.9 mm |
| Insulation Material | Ethylene-Propylene Rubber (EPR) |
| Sheath Material | CPE |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 3 Core & Earth, 10 mm, Class 5 Stranded Bare or Tinned Copper, 0.6/1 kV, 6.9 mm Core Diameter, 23.9 mm Overall Diameter, EPR Insulation, CPE Sheath, Brown Black Grey Green/Yellow Cores, Black Sheath, AS/NZS 5000.1
