WWC Viperflex H07 BN-F Heavy Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 2.5mm 0.6/1kV Bare or Tinned Copper EPR/CPE Black
WWC Viperflex H07 BN-F Heavy Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 2.5mm 0.6/1kV Bare or Tinned Copper EPR/CPE Black
Flexible Cable Heavy Duty, 2.5 mm, Class 5 Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 50/0.25 mm Strands, 3.9 mm Core Diameter, 11.7 mm Overall Diameter, Brown/Blue/Green/Yellow Core, EPR Insulation, CPE Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Viperflex H07 BN-F |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 3025ERTC |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/Green/Yellow |
| Core Diameter | 3.9 mm |
| Insulation Material | EPR |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 11.7 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 50/0.25 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable Heavy Duty, 2.5 mm, Class 5 Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 50/0.25 mm Strands, 3.9 mm Core Diameter, 11.7 mm Overall Diameter, Brown/Blue/Green/Yellow Core, EPR Insulation, CPE Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
