WWC Conflex Flexible Control Cable Unscreened 24 Core & Earth 0.75mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
WWC Conflex Flexible Control Cable Unscreened 24 Core & Earth 0.75mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Flexible Control Cable, 0.75 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 24 Core + Earth, 1.16 mm Core Diameter, 14.7 mm Overall Diameter, 0.75 mm Earth Conductor, Static 77 mm Flexible 116 mm Bend Radius, 0.4 mm Insulation Thickness, 26 Ohm/km Conductor Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, V-75 PVC Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, Static -25 to 75 deg C Flexible -5 to 70 deg C, IEC 60228 VDE 0245 VDE 0295 VDE0293 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Conflex |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 2575 |
| Conductor Resistance | 26 Ohm/km |
| Bend Radius | Static 77 mm - Flexible 116 mm |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Green/Yellow/White Numerals |
| Core Diameter | 1.16 mm |
| Earth Conductor Size | 0.75 mm |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Thickness | 0.4 mm |
| Overall Diameter | 14.7 mm |
| Number of Cores | 24 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | 4V-75 PVC |
| Standards | IEC 60228 VDE 0245 VDE 0295 VDE0293 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Temperature | Static -25 to 75 deg C Flexible -5 to 70 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, 0.75 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 24 Core + Earth, 1.16 mm Core Diameter, 14.7 mm Overall Diameter, 0.75 mm Earth Conductor, Static 77 mm Flexible 116 mm Bend Radius, 0.4 mm Insulation Thickness, 26 Ohm/km Conductor Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, V-75 PVC Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, Static -25 to 75 deg C Flexible -5 to 70 deg C, IEC 60228 VDE 0245 VDE 0295 VDE0293 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
