WWC Conflex Flexible Control Cable Unscreened 3 Core & Earth 1.5mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
WWC Conflex Flexible Control Cable Unscreened 3 Core & Earth 1.5mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Flexible Control Cable, 1.5 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 3 Core + Earth, 1.56 mm Core Diameter, 7.4 mm Overall Diameter, 1.5 mm Earth Conductor, Static 39 mm Flexible 58 mm Bend Radius, 0.4 mm Insulation Thickness, 13.3 Ohm/km Conductor Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, V-75 PVC Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, Static -25 to 75 deg C Flexible -5 to 70 deg C, IEC 60228 VDE 0245 VDE 0295 VDE0293 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Conflex |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 2415 |
| Bend Radius | Static 39 mm - Flexible 58 mm |
| Conductor Resistance | 13.3 Ohm/km |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Green/Yellow/White Numerals |
| Core Diameter | 1.56 mm |
| Earth Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Thickness | 0.4 mm |
| Overall Diameter | 7.4 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | 4V-75 PVC |
| Standards | IEC 60228 VDE 0245 VDE 0295 VDE0293 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Temperature | Static -25 to 75 deg C Flexible -5 to 70 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, 1.5 mm, Class 5 Annealed Copper, 0.3-0.5 kV, 3 Core + Earth, 1.56 mm Core Diameter, 7.4 mm Overall Diameter, 1.5 mm Earth Conductor, Static 39 mm Flexible 58 mm Bend Radius, 0.4 mm Insulation Thickness, 13.3 Ohm/km Conductor Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, V-75 PVC Insulation, 4V-75 PVC Sheath, Grey Sheath, Static -25 to 75 deg C Flexible -5 to 70 deg C, IEC 60228 VDE 0245 VDE 0295 VDE0293 AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
