WWC 1.5 mm Black Circular Control Cable Armoured V-90 PVC/Galvanised SWA/5V-90 PVC 1mtr
WWC 1.5 mm Black Circular Control Cable Armoured V-90 PVC/Galvanised SWA/5V-90 PVC 1mtr
Circular Control Cable, Armoured, 1.5 mm, Class 2 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 12 Core + Earth, 3.1 mm Core Diameter, 1.5 mm Earth Conductor, 22.1 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 0.8 mm Insulation Thickness, 15.9 mm Bedding Diameter, Galvanised Steel Wire Armour, Numerals Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, -25 to 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Vipercon |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 1131 |
| Armour Material | Galvanised Steel Wire |
| Bedding Diameter | 15.9 mm |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Class 2 Annealed Copper |
| Core Diameter | 3.1 mm |
| Core Colours | Numerals |
| Earth Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 12 Core + Earth |
| Overall Diameter | 22.1 mm |
| Product Type | Circular Control Armoured |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6 |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Control Cable, Armoured, 1.5 mm, Class 2 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 12 Core + Earth, 3.1 mm Core Diameter, 1.5 mm Earth Conductor, 22.1 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 0.8 mm Insulation Thickness, 15.9 mm Bedding Diameter, Galvanised Steel Wire Armour, Numerals Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, -25 to 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6
