WWC 25 mm Orange Circular Cable Armoured X-90 XLPE/Galvanised Steel Wire/5V-90 PVC 100mtr
WWC 25 mm Orange Circular Cable Armoured X-90 XLPE/Galvanised Steel Wire/5V-90 PVC 100mtr
Circular Cable, Armoured, 25 mm, Class 2 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + Earth, 7.8 mm Core Diameter, 6 mm Nominal Diameter, 26.9 mm Overall Diameter, 19.5 mm Bedding Diameter, 6 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 0.9 mm Insulation Thickness, DC: 0.153 Ohm/km Conductor Resistance, Galvanised Steel Wire Armour, Red/Blue/White/Green/Yellow Core, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, -40 to 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6
| Brand | WWC |
|---|---|
| Range Name | Vipercon |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 1125 |
| Bedding Diameter | 19.5 mm |
| Armour Material | Galvanised Steel Wire |
| Conductor Resistance | DC: 0.153 Ohm/km |
| Conductor Type | Class 2 Annealed Copper |
| Conductor Size | 25 mm |
| Core Colours | Red/Blue/White/Green/Yellow |
| Core Diameter | 7.8 mm |
| Earth Conductor Size | 6 mm |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 0.9 mm |
| Length | 100 mtr |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Nominal Diameter | 6 mm |
| Overall Diameter | 26.9 mm |
| Product Type | Circular Cable Armoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6 |
| Temperature | -40 to 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable, Armoured, 25 mm, Class 2 Annealed Copper, 0.6-1 kV, 3 Core + Earth, 7.8 mm Core Diameter, 6 mm Nominal Diameter, 26.9 mm Overall Diameter, 19.5 mm Bedding Diameter, 6 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 0.9 mm Insulation Thickness, DC: 0.153 Ohm/km Conductor Resistance, Galvanised Steel Wire Armour, Red/Blue/White/Green/Yellow Core, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Orange Sheath, -40 to 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1660.5.6
