WWC 240 mm Orange Circular Cable Armoured XLPE/Steel Wire/PVC 1mtr
WWC 240 mm Orange Circular Cable Armoured XLPE/Steel Wire/PVC 1mtr
Circular Power Cable, Armoured, 3 Core & Earth, 240 mm, Class 2 Bare Copper, 0.6/1 kV, 21.8 mm Core Diameter, 95 mm Earth Conductor, 51.7 mm Bedding Diameter, 63.5 mm Overall Diameter, Steel Wire Armour, XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red Black White Green/Yellow Cores, Orange Sheath, AS/NZS 5000.1
| Brand | WWC |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 1124 |
| Armour Material | Steel Wire |
| Core Colours | Red/Black/White/Green/Yellow |
| Conductor Size | 240 mm |
| Conductor Type | Class 2 Copper |
| Bedding Diameter | 51.7 mm |
| Core Diameter | 21.8 mm |
| Earth Conductor Size | 95 mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 63.5 mm |
| Product Type | Circular Cable Armoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Power Cable, Armoured, 3 Core & Earth, 240 mm, Class 2 Bare Copper, 0.6/1 kV, 21.8 mm Core Diameter, 95 mm Earth Conductor, 51.7 mm Bedding Diameter, 63.5 mm Overall Diameter, Steel Wire Armour, XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red Black White Green/Yellow Cores, Orange Sheath, AS/NZS 5000.1
