Wieland Rail Earth Terminal Block Screwed 2 Wire 1 Level 4mm Green/Yellow Thermoplastic
Wieland Rail Earth Terminal Block Screwed 2 Wire 1 Level 4mm Green/Yellow Thermoplastic
Ground terminal with Screw connection for mounting on TS 35, nominal cross section: 4 sq-mm, width: 6 mm, colour: Green-yellow.
| Brand | Wieland |
|---|---|
| Range Name | Selos |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 58.504.9055.0 |
| Colour | Green/Yellow |
| Conductor Size | 4.0mm |
| Depth | 6 mm |
| Flammability | UL94 V0 |
| Height | 48 mm |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Conductors | 2 |
| Mounting Method | DIN Rail TS 35 |
| Number of Levels | 1 |
| Product Type | Rail Earth Terminal Blocks |
| Rated Surge Voltage | 8 kV |
| Tightening Torque | 0.5 Nm |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 1000 Volt |
| Width | 48 mm |
| Wiring Format | 2 Conductor Through |
| Wire Strip Length | 9 mm |
Description
Ground terminal with Screw connection for mounting on TS 35, nominal cross section: 4 sq-mm, width: 6 mm, colour: Green-yellow.
