Weidmuller Klippon Relay Base 2CO 8A 250V Screw Terminal Black
Weidmuller Klippon Relay Base 2CO 8A 250V Screw Terminal Black
Mount Base, 250 Volt, 8 Amp, Screw Terminal, IP20, -40 to 70 deg C, 80.2 mm Height, 15.8 mm Width, 61 mm Depth
| Brand | Weidmuller |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 7760056351 |
| Current | 8 Amp |
| Depth | 61 mm |
| Height | 80.2 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | simple |
| Temperature | -40 to 70 deg C |
| Width | 15.8 mm |
| Voltage | 250 Volt |
| Terminal Connection | Screw |
Description
Mount Base, 250 Volt, 8 Amp, Screw Terminal, IP20, -40 to 70 deg C, 80.2 mm Height, 15.8 mm Width, 61 mm Depth
