WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 45kW 3Ph 415V 225S/M Frame Flange B5R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 45kW 3Ph 415V 225S/M Frame Flange B5R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 78.9 Amp, 60 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1480 rpm, 45 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 225S/M, 60 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.84, Service Factor: 1.15, Roller Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 29.6 kgfm, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 94.4%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 4140 Shaft, -20 to 40 deg C, 886 mm Length x 608 mm Width x 534 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MTE42PHEM |
| Bearing Type | Roller |
| Current | 78.9 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 94.40% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 225S/M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 534 mm |
| Horsepower | 60 kW |
| Insulation Class | Class H |
| IP Rating | IP66 |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Length | 886 mm |
| Output | 45 kW |
| Mounting Method | Flange |
| Phase | 3 Phase |
| Power Factor | 0.84 |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 60 mm |
| Speed | 1480 rpm |
| Service Factor | 1.15 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 4140 |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 29.6 kgfm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 608 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 78.9 Amp, 60 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1480 rpm, 45 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 225S/M, 60 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.84, Service Factor: 1.15, Roller Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 29.6 kgfm, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 94.4%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 4140 Shaft, -20 to 40 deg C, 886 mm Length x 608 mm Width x 534 mm Height
