WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 37kW 3Ph 415V 200L Frame Flange B5R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 37kW 3Ph 415V 200L Frame Flange B5R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 66.7 Amp, 50 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1478 rpm, 37 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 200L, 55 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.82, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 24.4 kgfm, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 94.1%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 767 mm Length x 521.5 mm Width x 464 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MTE40PHEM |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 66.7 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 94.10% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 200L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 464 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 767 mm |
| Mounting Method | Flange |
| Horsepower | 50 kW |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Output | 37 kW |
| Power Factor | 0.82 |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 55 mm |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Speed | 1478 rpm |
| Starting Method | Direct On Line |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 24.4 kgfm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 521.5 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 66.7 Amp, 50 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1478 rpm, 37 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 200L, 55 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.82, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 24.4 kgfm, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 94.1%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 767 mm Length x 521.5 mm Width x 464 mm Height
