WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 7.5kW 3Ph 415V 132M Frame Flange B5R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 7.5kW 3Ph 415V 132M Frame Flange B5R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 13.4 Amp, 50 Hz, 3 Phase, 1465 rpm, 7.5 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 132M, 38 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.84, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 48.9 N/m, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 91.6%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 557 mm Length x 350 mm Width x 319 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MTE25PHEM |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 13.4 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 91.60% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 132M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 319 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 557 mm |
| Mounting Method | Flange |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Output | 7.5 kW |
| Power Factor | 0.84 |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 38 mm |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Speed | 1465 rpm |
| Starting Method | Direct On Line |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 48.9 Nm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 350 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 13.4 Amp, 50 Hz, 3 Phase, 1465 rpm, 7.5 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 132M, 38 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.84, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 48.9 N/m, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 91.6%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 557 mm Length x 350 mm Width x 319 mm Height
