WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 4kW 3Ph 415V 112M Frame Flange B5R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 4kW 3Ph 415V 112M Frame Flange B5R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 7.32 Amp, 4 kW, 50 Hz, 3 Phase, 2900 rpm, 4 kW Output, 2 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 112M, 28 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.86, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 13.1 N/m, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 89.6%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 448 mm Length x 302 mm Width x 280 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MTE192PHEM |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 7.32 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 89.60% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 112M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 280 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 448 mm |
| Mounting Method | Flange |
| Horsepower | 4 kW |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Output | 4 kW |
| Power Factor | 0.86 |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 28 mm |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Speed | 2900 rpm |
| Starting Method | Direct On Line |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 13.1 Nm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 302 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 7.32 Amp, 4 kW, 50 Hz, 3 Phase, 2900 rpm, 4 kW Output, 2 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 112M, 28 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.86, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 13.1 N/m, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 89.6%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 448 mm Length x 302 mm Width x 280 mm Height
