WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 150kW 3Ph 415V 315S/M Frame Foot/Flange B35R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 150kW 3Ph 415V 315S/M Frame Foot/Flange B35R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 245 Amp, 50 Hz, 3 Phase, 2980 rpm, 150 kW Output, 2 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 315S/M, 65 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.9, Roller Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 96.4 N/m, Duty Cycle: S1, Foot/Flange B35R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 96%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 4140 Shaft, -20 to 40 deg C, 1396 mm Length x 872 mm Width x 837 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LTE51PHEM |
| Bearing Type | Roller |
| Current | 245 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 96% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 315S/M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 837 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 1396 mm |
| Mounting Method | Foot/Flange |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Output | 150 kW |
| Power Factor | 0.9 |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 4140 |
| Speed | 2980 rpm |
| Starting Method | Direct On Line |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 96.4 Nm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 872 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 245 Amp, 50 Hz, 3 Phase, 2980 rpm, 150 kW Output, 2 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 315S/M, 65 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.9, Roller Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 96.4 N/m, Duty Cycle: S1, Foot/Flange B35R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 96%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 4140 Shaft, -20 to 40 deg C, 1396 mm Length x 872 mm Width x 837 mm Height
