WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 18.5kW 3Ph 415V 180M Frame Foot/Flange B35R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 18.5kW 3Ph 415V 180M Frame Foot/Flange B35R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 33.9 Amp, 25 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1470 rpm, 18.5 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 180M, 48 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.82, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 12.3 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot/Flange B35R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 92.6%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 664 mm Length x 461 mm Width x 413 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LTE34PHEM |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 33.9 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 92.60% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 180M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 413 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 664 mm |
| Mounting Method | Foot/Flange |
| Horsepower | 25 kW |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Output | 18.5 kW |
| Power Factor | 0.82 |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 48 mm |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Speed | 1470 rpm |
| Starting Method | Direct On Line |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 12.3 kgfm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 461 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 33.9 Amp, 25 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1470 rpm, 18.5 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 180M, 48 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.82, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 12.3 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot/Flange B35R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 92.6%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 664 mm Length x 461 mm Width x 413 mm Height
