WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 75kW 3Ph 415V 250S/M Frame Foot B3R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 75kW 3Ph 415V 250S/M Frame Foot B3R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 123 Amp, 100 HP, 50 Hz, 3 Phase, 2965 rpm, 75 kW Output, 2 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 250S/M, 70 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.89, Service Factor: 1.15, Roller Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 24.6 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 94.9%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 965 mm Length x 639 mm Width x 577 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KTE45PHEM |
| Bearing Type | Roller |
| Current | 123 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 94.90% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 250S/M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 577 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 965 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Horsepower | 100 kW |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Output | 75 kW |
| Power Factor | 0.89 |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 70 mm |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Speed | 2965 rpm |
| Starting Method | Direct On Line |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 24.6 kgfm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 639 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 123 Amp, 100 HP, 50 Hz, 3 Phase, 2965 rpm, 75 kW Output, 2 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 250S/M, 70 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.89, Service Factor: 1.15, Roller Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 24.6 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 94.9%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 965 mm Length x 639 mm Width x 577 mm Height
