WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 8P 15kW 3Ph 415V 200L Frame Foot B3R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 8P 15kW 3Ph 415V 200L Frame Foot B3R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 31.3 Amp, 20 HP, 50 Hz, 3 Phase, 730 rpm, 15 kW Output, 8 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 200L, 55 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.74, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 20.0 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 90%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 767 mm Length x 521.5 mm Width x 464 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KTE32BPHEM |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 31.3 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 90% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 200L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 464 mm |
| Horsepower | 20 kW |
| Insulation Class | Class H |
| IP Rating | IP66 |
| Number Of Poles | 8 Pole |
| Length | 767 mm |
| Output | 15 kW |
| Mounting Method | Foot |
| Phase | 3 Phase |
| Power Factor | 0.74 |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 55 mm |
| Speed | 730 rpm |
| Service Factor | 1.15 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 20.0 kgfm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 521.5 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 31.3 Amp, 20 HP, 50 Hz, 3 Phase, 730 rpm, 15 kW Output, 8 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 200L, 55 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.74, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 20.0 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 90%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 767 mm Length x 521.5 mm Width x 464 mm Height
