WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 5.5kW 3Ph 415V 132S Frame Foot B3R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 5.5kW 3Ph 415V 132S Frame Foot B3R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 10.1 Amp, 7.5 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1465 rpm, 5.5 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 132S, 38 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.84, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 3.66 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 89.7%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 454 mm Length x 352 mm Width x 319 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KTE21PHEM |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 10.1 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 89.70% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 132S |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 319 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 454 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Horsepower | 7.5 kW |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Output | 5.5 kW |
| Power Factor | 0.84 |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 38 mm |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Speed | 1465 rpm |
| Starting Method | Direct On Line |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 3.66 kgfm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 352 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 10.1 Amp, 7.5 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1465 rpm, 5.5 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 132S, 38 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.84, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 3.66 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 89.7%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 454 mm Length x 352 mm Width x 319 mm Height
