WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 1.5kW 3Ph 240/415V 90S Frame Foot B3R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 1.5kW 3Ph 240/415V 90S Frame Foot B3R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 240/415 Volt AC, 5.27/3.05 Amp, 2 HP, 50 Hz, 3 Phase, 2870 rpm, 1.5 kW Output, 2 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 90S, 24 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.81, Service Factor: 1, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 0.509 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 84.5%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 308 mm Length x 238 mm Width x 187 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KTE11PHEM |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 5.27/3.05 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 84.50% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 90S |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 187 mm |
| Horsepower | 2 kW |
| Insulation Class | Class H |
| IP Rating | IP66 |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Length | 308 mm |
| Output | 1.5 kW |
| Mounting Method | Foot |
| Phase | 3 Phase |
| Power Factor | 0.81 |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 24 mm |
| Speed | 2870 rpm |
| Service Factor | 1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 0.509 kgfm |
| Voltage | 240-415 Volt AC |
| Width | 238 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 240/415 Volt AC, 5.27/3.05 Amp, 2 HP, 50 Hz, 3 Phase, 2870 rpm, 1.5 kW Output, 2 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 90S, 24 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.81, Service Factor: 1, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 0.509 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 84.5%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 308 mm Length x 238 mm Width x 187 mm Height
