Wago Rail Terminal Block 2 Wire 1 Level 4mm Grey Polyamide 66
Wago Rail Terminal Block 2 Wire 1 Level 4mm Grey Polyamide 66
Our through terminal block (item number 281-101) makes connecting wires quick and easy. Whether in industrial or building applications, our rail-mount through terminal blocks are the perfect solution to quickly and securely connect electrical conductors. Depending on the model, you can use them for either typical through-wiring or potential distribution. Our through rail-mount terminal block is rated for 800 V and is designed for use with a rated current of up to 32 A. Conductors can only be connected to this through terminal block if their strip length is between 9 mm and 10 mm. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector is highly versatile. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 sq-mm to 4 sq-mm . It has one level. The single potential can connect using the two clamping points The grey housing is made of polyamide (PA66) for insulation. This through rail-mount terminal block is operated with an operating tool. These through rail-mount terminal blocks are mounted using DIN-35 rails.. Conductors made of copper, aluminium can be connected via side-entry wiring.
| Brand | Wago |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 281-101 |
| Conductor Material | Copper/Aluminium |
| Current Rating | 32 Amp |
| Colour | Grey |
| Conductor Size | 4.0mm |
| Depth | 6 mm |
| Actuation Type | Operating Tool |
| Fire Load | 0.108 MJ |
| Flammability | UL94 V0 |
| Height | 42.5 mm |
| Insulation Material | Polyamide 66 |
| Marking Position | Side |
| Marking | (III / 3) Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Number of Conductors | 2 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number of Connection Points | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Potentials | 1 |
| Product Type | Rail Terminal Blocks |
| Rated Surge Voltage | 8 kV |
| Temperature | -35 to 85 deg C |
| Terminal Type | Cage Clamp |
| Voltage Rating | 800 Volt |
| Width | 32.5 mm |
| Wire Entry Orientation | Side |
| Wiring Format | 2 Conductor Through |
| Wire Strip Length | 9-10 mm |
Description
Our through terminal block (item number 281-101) makes connecting wires quick and easy. Whether in industrial or building applications, our rail-mount through terminal blocks are the perfect solution to quickly and securely connect electrical conductors. Depending on the model, you can use them for either typical through-wiring or potential distribution. Our through rail-mount terminal block is rated for 800 V and is designed for use with a rated current of up to 32 A. Conductors can only be connected to this through terminal block if their strip length is between 9 mm and 10 mm. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector is highly versatile. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 sq-mm to 4 sq-mm . It has one level. The single potential can connect using the two clamping points The grey housing is made of polyamide (PA66) for insulation. This through rail-mount terminal block is operated with an operating tool. These through rail-mount terminal blocks are mounted using DIN-35 rails.. Conductors made of copper, aluminium can be connected via side-entry wiring.
