Wago Rail Terminal Block 3 Wire 1 Level 1.5mm Blue Polyamide 66
Wago Rail Terminal Block 3 Wire 1 Level 1.5mm Blue Polyamide 66
Rail Terminal Block, 800 Volt, Rated Surge Voltage: 8 kV, 18 Amp, 1.5mm Conductor, 3 Conductors, Wire Strip Length: 8 to 9 mm, Wiring Format: 3 Conductor Through, Front Wire Entry, 3 Connection Points, 1 Potentials, 1 Level, Marking Position: Centre, Marking: (III / 3) ? Overvoltage category III / Pollution degree 3, Fire load: 0.104 MJ, Actuation Type: Operating Tool, DIN-35 Rail Mount, Conductor Material: Copper, Insulation Material: Polyamide 66, Blue, Height: 62.5 mm, 27 mm Width, 4 mm Depth
| Brand | Wago |
|---|---|
| Range Name | Cage Clamp Series 279 |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 279-684 |
| Actuation Type | Operating Tool |
| Colour | Blue |
| Conductor Material | Copper |
| Current Rating | 18 Amp |
| Depth | 4 mm |
| Fire Load | 0.104 MJ |
| Height | 62.5 mm |
| Insulation Material | Polyamide 66 |
| Marking | (III / 3) Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Marking Position | Centre |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number of Conductors | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Connection Points | 3 |
| Number of Potentials | 1 |
| Product Type | Rail Terminal Blocks |
| Rated Surge Voltage | 8 kV |
| Width | 27 mm |
| Wire Entry Orientation | Front |
| Voltage Rating | 800 Volt |
| Wire Strip Length | 8-9 mm |
| Wiring Format | 3 Conductor Through |
Description
Rail Terminal Block, 800 Volt, Rated Surge Voltage: 8 kV, 18 Amp, 1.5mm Conductor, 3 Conductors, Wire Strip Length: 8 to 9 mm, Wiring Format: 3 Conductor Through, Front Wire Entry, 3 Connection Points, 1 Potentials, 1 Level, Marking Position: Centre, Marking: (III / 3) ? Overvoltage category III / Pollution degree 3, Fire load: 0.104 MJ, Actuation Type: Operating Tool, DIN-35 Rail Mount, Conductor Material: Copper, Insulation Material: Polyamide 66, Blue, Height: 62.5 mm, 27 mm Width, 4 mm Depth
