Wago Rail Terminal Block 2 Wire 1 Level 4mm Grey Polyamide 66
Wago Rail Terminal Block 2 Wire 1 Level 4mm Grey Polyamide 66
Our through terminal block (item number 2004-1201) is designed for seamless electrical installations. Whether for use in industry or building installations, our rail-mount through terminal blocks make it easy to quickly and securely connect electrical conductors. They're perfect for either classic through-wiring or distributing potential, depending on the variant. Rated current and voltage are key factors to consider when selecting a through rail-mount terminal block, as they indicate possible applications and uses. This product has a rated voltage of 800 V and a rated current of 32 A. Conductors should only be connected to this through terminal block if their strip length is between 11 mm and 13 mm. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing to use any tools-all thanks to its pluggable design. The dimensions are 6.2 x 52.3 x 39.5 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 sq-mm to 6 sq-mm . It has one level. The single potential can connect using the two clamping points The grey housing is made of polyamide (PA66) for insulation. An operating tool is used to operate this through rail-mount terminal block. Our TOPJOB® S rail-mount terminal blocks are perfect for many different industrial applications and modern building installations thanks to the secure electrical connections they provide. You can work anywhere in the world and on any application with just a single rail-mount terminal block system. These through rail-mount terminal blocks are mounted using DIN-35 rails.. You can connect copper conductors via front-entry wiring. The two jumper slots enable potential distribution to other clamping points. This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
| Brand | Wago |
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2004-1201 |
| Conductor Material | Copper |
| Current Rating | 32 Amp |
| Colour | Grey |
| Conductor Size | 4.0mm |
| Depth | 6.2 mm |
| Actuation Type | Push-In/Open Tool Slot |
| Fire Load | 0.135 MJ |
| Flammability | UL94 V0 |
| Height | 52.3 mm |
| Insulation Material | Polyamide 66 |
| Marking Position | Centre/Side |
| Marking | (III / 3) Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Number of Jumper Slots | 2 |
| Number of Conductors | 2 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number of Connection Points | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Potentials | 1 |
| Product Type | Rail Terminal Blocks |
| Rated Surge Voltage | 8 kV |
| Temperature | -35 to 85 deg C |
| Terminal Type | Push-In Cage Clamp |
| Voltage Rating | 800 Volt |
| Width | 32.9 mm |
| Wire Entry Orientation | Front |
| Wiring Format | 2 Conductor Through |
| Wire Strip Length | 11-13 mm |
Description
Our through terminal block (item number 2004-1201) is designed for seamless electrical installations. Whether for use in industry or building installations, our rail-mount through terminal blocks make it easy to quickly and securely connect electrical conductors. They're perfect for either classic through-wiring or distributing potential, depending on the variant. Rated current and voltage are key factors to consider when selecting a through rail-mount terminal block, as they indicate possible applications and uses. This product has a rated voltage of 800 V and a rated current of 32 A. Conductors should only be connected to this through terminal block if their strip length is between 11 mm and 13 mm. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing to use any tools-all thanks to its pluggable design. The dimensions are 6.2 x 52.3 x 39.5 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 sq-mm to 6 sq-mm . It has one level. The single potential can connect using the two clamping points The grey housing is made of polyamide (PA66) for insulation. An operating tool is used to operate this through rail-mount terminal block. Our TOPJOB® S rail-mount terminal blocks are perfect for many different industrial applications and modern building installations thanks to the secure electrical connections they provide. You can work anywhere in the world and on any application with just a single rail-mount terminal block system. These through rail-mount terminal blocks are mounted using DIN-35 rails.. You can connect copper conductors via front-entry wiring. The two jumper slots enable potential distribution to other clamping points. This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
