Slimline 125 125mm Wall/Window/Ceiling Exhaust fan White
Slimline 125 125mm Wall/Window/Ceiling Exhaust fan White
Versatile wall/ceiling slimline exhaust fan with compact body design. Ideal for small install spaces. Back draft stopper included.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ventair |
| Range Name | Slimline |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | VSLF125 |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 120 cu-m/hr |
| Colour | White |
| Cut-Out Size | 116 mm |
| Duct Size | 125 mm |
| Fan Size | 125 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 180 mm |
| Grill Size | 180 mm x 180 mm |
| IP Rating | IPX4 |
| Length | 180 mm |
| Min. Install Depth | 80 mm Wall/150 mm Ceiling |
| Motor Type | Ball Bearing |
| Mounting Method | Ceiling/Wall |
| Noise Level | 36 dBA |
| Product Type | Exhaust fans |
| Shape | Square |
| Voltage | 240 Volt |
| Wattage | 20 Watt |
| Width | 93 mm |
Description
Versatile wall/ceiling slimline exhaust fan with compact body design. Ideal for small install spaces. Back draft stopper included.
