Utilux Forked Spade Insulated Single Grip 1.5-2.5mm M3 Stud Blue 21mm OAL
Utilux Forked Spade Insulated Single Grip 1.5-2.5mm M3 Stud Blue 21mm OAL
Forked Spade Terminal Insulated Single Grip, 1.5-2.5 mm, M3 Stud, 16-14 AWG Terminal Size, 10 mm Barrel Length, 9A/12C/12B/76B/63-4U/99/102/120, Copper Body, Blue Insulation, 4.3 mm Insulation Diameter, Tin Electroplated, 21 mm Overall Length, 6 mm Lug Width, 0.8 mm Lug Thickness, 3.7 mm Lug Inside Width, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Utilux |
| Range Name | UtiLug Standard |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTIH4421/100 |
| Barrel Length | 10 mm |
| Body Material | Copper |
| Conductor Size | 1.5-2.5mm |
| Crimping Die | 9A/12C/12B/76B/63-4U/99/102/120 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Insulation Diameter | 4.3 mm |
| Insulation Colour | Blue |
| Lug Thickness | 0.8 mm |
| Lug Inside Width | 3.7 mm |
| Lug Width | 6 mm |
| Overall Length | 21 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Product Type | Forked & Ring Terminals |
| Stud Size | M3 |
| Terminal Size | 16-14 AWG |
Description
Forked Spade Terminal Insulated Single Grip, 1.5-2.5 mm, M3 Stud, 16-14 AWG Terminal Size, 10 mm Barrel Length, 9A/12C/12B/76B/63-4U/99/102/120, Copper Body, Blue Insulation, 4.3 mm Insulation Diameter, Tin Electroplated, 21 mm Overall Length, 6 mm Lug Width, 0.8 mm Lug Thickness, 3.7 mm Lug Inside Width, 100 Pack
