Utilux Forked Spade Insulated Single Grip 0.5-1.5mm M4 Stud Red 21mm OAL
Utilux Forked Spade Insulated Single Grip 0.5-1.5mm M4 Stud Red 21mm OAL
Forked Spade Terminal Insulated Single Grip, 0.5-1.5 mm, M4 Stud, 22-16 AWG Terminal Size, 10 mm Barrel Length, 9A/11C/11B/63-4B/99/102/120, Copper Body, Red Insulation, 3.5 mm Insulation Diameter, Tin Electroplated, 21 mm Overall Length, 7.2 mm Lug Width, 0.7 mm Lug Thickness, 4.3 mm Lug Inside Width, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Utilux |
| Range Name | UtiLug Standard |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTIH4414/100 |
| Barrel Length | 10 mm |
| Body Material | Copper |
| Conductor Size | 0.5-1.5mm |
| Crimping Die | 9A/11C/11B/63-4B/99/102/120 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Insulation Diameter | 3.5 mm |
| Insulation Colour | Red |
| Lug Thickness | 0.7 mm |
| Lug Inside Width | 4.3 mm |
| Lug Width | 7.2 mm |
| Overall Length | 21 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Product Type | Forked & Ring Terminals |
| Stud Size | M4 |
| Terminal Size | 22-16 AWG |
Description
Forked Spade Terminal Insulated Single Grip, 0.5-1.5 mm, M4 Stud, 22-16 AWG Terminal Size, 10 mm Barrel Length, 9A/11C/11B/63-4B/99/102/120, Copper Body, Red Insulation, 3.5 mm Insulation Diameter, Tin Electroplated, 21 mm Overall Length, 7.2 mm Lug Width, 0.7 mm Lug Thickness, 4.3 mm Lug Inside Width, 100 Pack
