Utilux Ring Terminal Insulated Double Grip 2.5-6mm M3 Stud Yellow 23.2mm OAL
Utilux Ring Terminal Insulated Double Grip 2.5-6mm M3 Stud Yellow 23.2mm OAL
Ring Terminal Insulated Double Grip, 2.5-6 mm, M3 Stud, 12-10 AWG Terminal Size, Serrated Barrel Type, 13.5 mm Barrel Length, 13B/7B/63-5U/102/120, Copper Body, Yellow Insulation, 6.1 mm Insulation Diameter, Tin Electroplated, 23.2 mm Overall Length, 7.2 mm Lug Width, 1 mm Lug Thickness, 3.7 mm Lug Inside Diameter, 50 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Utilux |
| Range Name | UtiLug SuperGrip |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTIH4232/50 |
| Barrel Length | 13.5 mm |
| Barrel Type | Serrated |
| Body Material | Copper |
| Conductor Size | 2.5-6 mm |
| Crimping Die | 13B/7B/63-5U/102/120 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Insulation Diameter | 6.1 mm |
| Insulation Colour | Yellow |
| Lug Inside Diameter | 3.7 mm |
| Lug Thickness | 1 mm |
| Lug Width | 7.2 mm |
| Overall Length | 23.2 mm |
| Pack Size | 50 Pack |
| Product Type | Forked & Ring Terminals |
| Stud Size | M3 |
| Terminal Size | 12-10 AWG |
Description
Ring Terminal Insulated Double Grip, 2.5-6 mm, M3 Stud, 12-10 AWG Terminal Size, Serrated Barrel Type, 13.5 mm Barrel Length, 13B/7B/63-5U/102/120, Copper Body, Yellow Insulation, 6.1 mm Insulation Diameter, Tin Electroplated, 23.2 mm Overall Length, 7.2 mm Lug Width, 1 mm Lug Thickness, 3.7 mm Lug Inside Diameter, 50 Pack
