Utilux Ring Terminal Insulated Double Grip 1.5-2.5mm M4 Stud Blue 19.9mm OAL
Utilux Ring Terminal Insulated Double Grip 1.5-2.5mm M4 Stud Blue 19.9mm OAL
Ring Terminal Insulated Double Grip, 1.5-2.5 mm, M4 Stud, 16-14 AWG Terminal Size, Serrated Barrel Type, 10.5 mm Barrel Length, 12C/12B/76B/63-4U/102/120, Copper Body, Blue Insulation, 4.3 mm Insulation Diameter, Tin Electroplated, 19.9 mm Overall Length, 6.6 mm Lug Width, 0.8 mm Lug Thickness, 4.3 mm Lug Inside Diameter, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Utilux |
| Range Name | UtiLug SuperGrip |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTIH4222/100 |
| Barrel Length | 10.5 mm |
| Barrel Type | Serrated |
| Body Material | Copper |
| Crimping Die | 12C/12B/76B/63-4U/102/120 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Insulation Diameter | 4.3 mm |
| Insulation Colour | Blue |
| Lug Inside Diameter | 4.3 mm |
| Lug Thickness | 0.8 mm |
| Lug Width | 6.6 mm |
| Overall Length | 19.9 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Product Type | Forked & Ring Terminals |
| Stud Size | M4 |
| Terminal Size | 16-14 AWG |
Description
Ring Terminal Insulated Double Grip, 1.5-2.5 mm, M4 Stud, 16-14 AWG Terminal Size, Serrated Barrel Type, 10.5 mm Barrel Length, 12C/12B/76B/63-4U/102/120, Copper Body, Blue Insulation, 4.3 mm Insulation Diameter, Tin Electroplated, 19.9 mm Overall Length, 6.6 mm Lug Width, 0.8 mm Lug Thickness, 4.3 mm Lug Inside Diameter, 100 Pack
