Utilux Crimp Lug Standard Copper 185mm M12 Stud 79mm OAL
Utilux Crimp Lug Standard Copper 185mm M12 Stud 79mm OAL
Crimp Lug, Standard, Copper, 185 mm Conductor, M12 Stud, Standard Barrel, Barrel Length: 31 mm, 79 mm Overall Length, 1 Hole, Copper Body, Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, Number of Strands: 37/2.52, Inside Diameter: 18.4 mm, 41.3 mm Lug Length, 36.5 mm Lug Width, 5.2 mm Lug Thickness, Crimping Die: 38-200CU, 40-200CU
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Utilux |
| Range Name | Standard Lugs Copper |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTIH1387/1 |
| Barrel Length | 31 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Copper |
| Conductor Size | 185 mm |
| Conductive Material | Copper |
| Crimping Die | 38-200CU; 40-200CU |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 18.4 mm |
| Lug Length | 41.3 mm |
| Lug Thickness | 5.2 mm |
| Lug Width | 36.5 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Number of Strands | 37/2.52 |
| Overall Length | 79 mm |
| Product Type | Lugs Standard Copper |
| Stud Size | M12 Stud |
Description
Crimp Lug, Standard, Copper, 185 mm Conductor, M12 Stud, Standard Barrel, Barrel Length: 31 mm, 79 mm Overall Length, 1 Hole, Copper Body, Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, Number of Strands: 37/2.52, Inside Diameter: 18.4 mm, 41.3 mm Lug Length, 36.5 mm Lug Width, 5.2 mm Lug Thickness, Crimping Die: 38-200CU, 40-200CU
