Utilux Crimp Lug Narrow Palm Copper 95mm M8 Stud 57mm OAL
Utilux Crimp Lug Narrow Palm Copper 95mm M8 Stud 57mm OAL
Crimp Lug, Narrow Palm, Copper, 95 mm Conductor, M8 Stud, Barrel Type: Bell Mouth, 27mm Barrel, 57 mm Overall Length, 1 Hole, Inside Diameter: 13.4 mm, 19 mm Lug Width, 4 mm Lug Thickness, 17 mm Lug Length, Crimping Die: 38-142CU, Copper Body, Copper Conductor, Tin Electroplated Finish
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Utilux |
| Range Name | Circuit Breaker Lugs |
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTICGNP95M8/25 |
| Barrel Length | 27 mm |
| Body Material | Copper |
| Barrel Type | Bell Mouth |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 95 mm |
| Crimping Die | 38-142CU |
| Finish | Tin Electroplated |
| Lug Thickness | 4 mm |
| Lug Length | 17 mm |
| Inside Diameter | 13.4 mm |
| Lug Width | 19 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Overall Length | 57 mm |
| Product Type | Lugs Narrow Palm |
| Stud Size | M8 Stud |
Description
Crimp Lug, Narrow Palm, Copper, 95 mm Conductor, M8 Stud, Barrel Type: Bell Mouth, 27mm Barrel, 57 mm Overall Length, 1 Hole, Inside Diameter: 13.4 mm, 19 mm Lug Width, 4 mm Lug Thickness, 17 mm Lug Length, Crimping Die: 38-142CU, Copper Body, Copper Conductor, Tin Electroplated Finish
