Utilux Crimp Lug Narrow Palm Copper 240mm M12 Stud 127mm OAL
Utilux Crimp Lug Narrow Palm Copper 240mm M12 Stud 127mm OAL
Crimp Lug, Narrow Palm, Copper, 240 mm Conductor, M12 Stud, Barrel Type: Bell Mouth, 38mm Barrel, 127 mm Overall Length, 1 Hole, Inside Diameter: 21.2 mm, 31 mm Lug Width, 7.1 mm Lug Thickness, 32 mm Lug Length, Crimping Die: 38-231CU, Copper Body, Copper Conductor, Tin Electroplated Finish
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Utilux |
| Range Name | Circuit Breaker Lugs |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTICGNP240M12/1 |
| Barrel Length | 38 mm |
| Barrel Type | Bell Mouth |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Crimping Die | 38-231CU |
| Conductor Size | 240 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Lug Length | 32 mm |
| Inside Diameter | 21.2 mm |
| Lug Width | 31 mm |
| Lug Thickness | 7.1 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Overall Length | 127 mm |
| Product Type | Lugs Narrow Palm |
| Stud Size | M12 Stud |
Description
Crimp Lug, Narrow Palm, Copper, 240 mm Conductor, M12 Stud, Barrel Type: Bell Mouth, 38mm Barrel, 127 mm Overall Length, 1 Hole, Inside Diameter: 21.2 mm, 31 mm Lug Width, 7.1 mm Lug Thickness, 32 mm Lug Length, Crimping Die: 38-231CU, Copper Body, Copper Conductor, Tin Electroplated Finish
