Utilux Crimp Lug Long Barrel Long Palm Copper 50mm Blank Palm 160mm OAL
Utilux Crimp Lug Long Barrel Long Palm Copper 50mm Blank Palm 160mm OAL
Utilux has engineered the correct combination of material thickness and crimp die selection to ensure that the optimum compression ratios are achieved when crimping. Annealing also ensures that connectors can be crimped without damage and electro tinning minimises corrosion. These features combined with correct termination procedures will ensure a connection that will perform for many years.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Utilux |
| Range Name | Long Barrel Long Palm Lugs |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTICG50LPMB/1 |
| Barrel Length | 50 mm |
| Barrel Type | Long |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 50 mm |
| Crimping Die | 38-104CU |
| Finish | Tin Electroplated |
| Lug Length | 100 mm |
| Lug Thickness | 2.8 mm |
| Lug Width | 21 mm |
| Overall Length | 160 mm |
| Palm Size | Blank |
| Palm Type | Long |
| Product Type | Lugs Long Barrel |
| Stud Size | Blank |
Description
Utilux has engineered the correct combination of material thickness and crimp die selection to ensure that the optimum compression ratios are achieved when crimping. Annealing also ensures that connectors can be crimped without damage and electro tinning minimises corrosion. These features combined with correct termination procedures will ensure a connection that will perform for many years.
