Utilux Bootlace Ferrule Insulated 35mm 8.7x16mm Pin 30mm OAL Beige
Utilux Bootlace Ferrule Insulated 35mm 8.7x16mm Pin 30mm OAL Beige
Insulated Bootlace Ferrule, 35 mm, 1 Conductors, 16 mm Pin Length, 8.7 mm Pin Diameter, 12.5 mm Collar Inside Diameter, #122, 30 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Beige Insulation, Copper Contact, Tin Electroplated, 15 Pack
| Brand | Utilux |
|---|---|
| Standard Pack Size | 15 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTIBLF35/15 |
| Collar Inside Diameter | 12.5 mm |
| Contact Material | Copper |
| Conductor Size | 35 mm |
| Crimping Die | #122 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Insulation Material | Nylon |
| Insulation Colour | Beige |
| Pin Diameter | 8.7 mm |
| Pack Size | 15 Pack |
| Number of Conductors | 1 |
| Pin Length | 16 mm |
| Overall Length | 30 mm |
| Sleeve Material | Copper |
Description
Insulated Bootlace Ferrule, 35 mm, 1 Conductors, 16 mm Pin Length, 8.7 mm Pin Diameter, 12.5 mm Collar Inside Diameter, #122, 30 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Beige Insulation, Copper Contact, Tin Electroplated, 15 Pack
