Utilux Terminal Lug Standard Type AL Two Hole Aluminium Pre-Filled 16.5-19.5mm M0.5 Stud 169.9mm OAL
Utilux Terminal Lug Standard Type AL Two Hole Aluminium Pre-Filled 16.5-19.5mm M0.5 Stud 169.9mm OAL
Crimp Lug Type AL Aluminium Pre-Filled, 16.5-19.5 mm, M0.5 Stud, Standard Barrel Type, 169.9 mm Overall Length, 2 Hole, 16.5-19.5 mm Outside Diameter, 41.3 mm Lug Width, 82.5 mm Lug Length, 9.9 mm Lug Thickness, Aluminium Body, Aluminium
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Utilux |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | UTIAL80/1 |
| Product Type | Lugs Standard |
| Conductor Size | 16.5-19.5 mm |
| Overall Length | 169.9 mm |
| Body Material | Aluminium |
| Barrel Type | Standard |
| Lug Length | 82.5 mm |
| Lug Thickness | 9.9 mm |
| Lug Width | 41.3 mm |
| Outside Diameter | 16.5-19.5 mm |
| Number of Holes | 2 Holes |
| Stud Size | M0.5 |
| Conductive Material | Aluminium |
Description
Crimp Lug Type AL Aluminium Pre-Filled, 16.5-19.5 mm, M0.5 Stud, Standard Barrel Type, 169.9 mm Overall Length, 2 Hole, 16.5-19.5 mm Outside Diameter, 41.3 mm Lug Width, 82.5 mm Lug Length, 9.9 mm Lug Thickness, Aluminium Body, Aluminium
