Unistrut Strut Joining Plate Flat Tee Joint 90 Degree 4 Hole L138mm W90mm Steel Hot-Dip Galvanised
Unistrut Strut Joining Plate Flat Tee Joint 90 Degree 4 Hole L138mm W90mm Steel Hot-Dip Galvanised
Strut Joining Plate Flat Tee Joint, 90 deg Angle, 4 Hole, 14 mm Hole Diameter, 21 mm From End 48 mm On Center Hole Spacing, For Use With 41 mm Width Channel/Strut, Steel, Hot Dip Galvanised, 138 mm Length, 90 mm Width, 2.5 Safety Factor
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Unistrut |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 4000876 |
| Angle | 90 Deg |
| Finish | Hot Dip Galvanised |
| For Use With | 41 mm Width Channel/Strut |
| Hole Spacing | 21 mm From End - 48 mm On Center |
| Hole Diameter | 14 mm |
| Length | 138 mm |
| Material | Steel |
| Please Note | 2.5 Safety Factor |
| Number of Holes | 4 Hole |
| Product Type | Strut & Channel Joiners |
| Width | 90 mm |
Description
Strut Joining Plate Flat Tee Joint, 90 deg Angle, 4 Hole, 14 mm Hole Diameter, 21 mm From End 48 mm On Center Hole Spacing, For Use With 41 mm Width Channel/Strut, Steel, Hot Dip Galvanised, 138 mm Length, 90 mm Width, 2.5 Safety Factor
