Tycab 1.84mm 2 Core Black Figure 8 Trailer Cable Double Insulated PVC/PVC
Tycab 1.84mm 2 Core Black Figure 8 Trailer Cable Double Insulated PVC/PVC
Trailer Cable, Figure 8, Double Insulated, 1.84 mm, Oxygen Free Copper, 50-120 Volt, 22 Amp, 2 Core, 23/0.32 mm Strands, 3.8 mm x 6.3 mm Overall Diameter, 0.4 mm Insulation Thickness, 0.6 mm Sheath Thickness, 10.1 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 30 to 70 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
| Brand | Tycab |
|---|---|
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | AWC22603-BK-30 |
| Conductor Resistance | 10.1 Ohm/km |
| Conductor Type | Oxygen Free Copper |
| Core Colours | Red/Black |
| Conductor Size | 1.84 mm |
| Current | 22 Amp |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.4 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 3.8 mm x 6.3 mm |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Sheath Thickness | 0.6 mm |
| Stranding | 23/0.32 mm |
| Voltage | 50-120 Volt |
| Temperature | 30 to 70 deg C |
Description
Trailer Cable, Figure 8, Double Insulated, 1.84 mm, Oxygen Free Copper, 50-120 Volt, 22 Amp, 2 Core, 23/0.32 mm Strands, 3.8 mm x 6.3 mm Overall Diameter, 0.4 mm Insulation Thickness, 0.6 mm Sheath Thickness, 10.1 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, 30 to 70 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808
