Treotham 35mm 1 Core Black High Temperature Flexible Wire V90HT PVC
Treotham 35mm 1 Core Black High Temperature Flexible Wire V90HT PVC
Flexible Wire, High Temperature, 35 mm, Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 150 Amp, 1 Core, 280/0.4 mm Strands, 9.9 mm Overall Diameter, 29.7 mm Bend Radius, 1.2 mm Insulation Thickness, 0.554 Ohm/km Conductor Resistance, V-90HT PVC Insulation, Black Insulation, Unsheathed, -20 to 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 IEC 60332-1
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Treotham |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TA8.0350.01.BK |
| Bend Radius | 29.7 mm |
| Conductor Resistance | 0.554 Ohm/km |
| Conductor Size | 35 mm |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Current | 150 Amp |
| Insulation Colour | Black |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Insulation Thickness | 1.2 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 9.9 mm |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 IEC 60332-1 |
| Stranding | 280/0.4 mm |
| Temperature | -20 to 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, High Temperature, 35 mm, Tinned Annealed Copper, 0.6-1 kV, 150 Amp, 1 Core, 280/0.4 mm Strands, 9.9 mm Overall Diameter, 29.7 mm Bend Radius, 1.2 mm Insulation Thickness, 0.554 Ohm/km Conductor Resistance, V-90HT PVC Insulation, Black Insulation, Unsheathed, -20 to 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 IEC 60332-1
