Treotham Treoflex H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 4 Core & Earth 70mm 0.6/1kV Bare Copper EPR/CPE Black
Treotham Treoflex H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 4 Core & Earth 70mm 0.6/1kV Bare Copper EPR/CPE Black
Flexible Cable, Heavy Duty, 4 Core & Earth, 70 mm, Class 5 Bare Copper, 0.6/1 kV, 49.6 mm Overall Diameter, 297.6 mm Bend Radius, Insulation Resistance: >=1 Mohm/km, EPR Insulation, CPE Sheath, Brown Blue Black Grey Green/Yellow Cores, Black Sheath, -25 to 90 deg C
| Brand | Treotham |
|---|---|
| Range Name | H07 RN-F |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TA35.0700.05 |
| Bend Radius | 297.6 mm |
| Conductor Size | 70 mm |
| Conductor Type | Class 5 Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Brown/Grey/Green/Yellow |
| Insulation Material | Ethylene-Propylene Rubber (EPR) |
| Insulation Resistance | >=1 Mohm/km |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 49.6 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE |
| Temperature | -25 to 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 4 Core & Earth, 70 mm, Class 5 Bare Copper, 0.6/1 kV, 49.6 mm Overall Diameter, 297.6 mm Bend Radius, Insulation Resistance: >=1 Mohm/km, EPR Insulation, CPE Sheath, Brown Blue Black Grey Green/Yellow Cores, Black Sheath, -25 to 90 deg C
