Treotham 16mm 2 Core + Earth Black Flexible Cable Heavy Duty EPR/CPE
Treotham 16mm 2 Core + Earth Black Flexible Cable Heavy Duty EPR/CPE
Flexible Cable, Heavy Duty, 16 mm, Class 5 Copper, 0.6-1 kV, 88 Amp, 2 Core + Earth, 23.4 mm Overall Diameter, 140.4 mm Bend Radius, >=1 MOhm/km Insulation Resistance, Brown/Blue/Green/Yellow Core, EPR Insulation, CPE Sheath, Black Sheath, -25 to 90 deg C, IEC 60332-1
| Brand | Treotham |
|---|---|
| Range Name | H07 RN-F |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TA35.0160.03 |
| Bend Radius | 140.4 mm |
| Conductor Size | 16 mm |
| Conductor Type | Class 5 Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/Green/Yellow |
| Current | 88 Amp |
| Insulation Material | EPR |
| Insulation Resistance | >=1 Mohm/km |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 23.4 mm |
| Product Type | Flexible Cable Heavy Duty |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE |
| Standards | IEC 60332-1 |
| Temperature | -25 to 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 16 mm, Class 5 Copper, 0.6-1 kV, 88 Amp, 2 Core + Earth, 23.4 mm Overall Diameter, 140.4 mm Bend Radius, >=1 MOhm/km Insulation Resistance, Brown/Blue/Green/Yellow Core, EPR Insulation, CPE Sheath, Black Sheath, -25 to 90 deg C, IEC 60332-1
