Treotham 1mm 3 Core Black Flexible Cable EPR Type E14/CPE Type EM2
Treotham 1mm 3 Core Black Flexible Cable EPR Type E14/CPE Type EM2
Flexible Cable, 1 mm, Bare Copper, 0.3-0.5 kV, 3 Core, 6.5-8.5 mm Overall Diameter, 26-42.5 mm Bend Radius, EPR Type E14 Insulation, CPE Type EM2 Sheath, Black Sheath, Flexible: -25 to 60 deg C, EN 50525-2-21
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Treotham |
| Range Name | HO5 RN-F |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TA35.0010.003 |
| Bend Radius | 26-42.5 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Insulation Material | EPR Type E14 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Overall Diameter | 6.5-8.5 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE Type EM2 |
| Standards | EN 50525-2-21 |
| Temperature | Flexible -25 to 60 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Cable, 1 mm, Bare Copper, 0.3-0.5 kV, 3 Core, 6.5-8.5 mm Overall Diameter, 26-42.5 mm Bend Radius, EPR Type E14 Insulation, CPE Type EM2 Sheath, Black Sheath, Flexible: -25 to 60 deg C, EN 50525-2-21
