Treotham Treoflex Flexible Wire 2 Core Figure 8 35mm 0.6/1kV Annealed Bare Copper NBR/PVC Blue/Red
Treotham Treoflex Flexible Wire 2 Core Figure 8 35mm 0.6/1kV Annealed Bare Copper NBR/PVC Blue/Red
Flexible Wire, 2 Core, Figure 8, 35 mm, Class 6 Stranded Annealed Bare Copper, 0.6/1 kV, 225 Amp, 714/0.25 mm Strands, 13.7 mm x 27.6 mm Overall Diameter, 138 mm Bend Radius, 1.2 mm Insulation Thickness, 1.2 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: 0.554 Ohm/km, NBR Insulation, PVC Sheath, Blue/Red Sheath, Static - -30 to 75 deg C Flexible - -20 to 75 deg C, AS/NZS 1125, IEC 60332-1, AS/NZS 5000.1
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Treotham |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TA3.0350.02 |
| Bend Radius | 138 mm |
| Conductor Resistance | 0.554 Ohm/km |
| Conductor Size | 35 mm |
| Conductor Type | Class 6 Stranded Annealed Copper |
| Current | 225 Amp |
| Insulation Material | Nitrile Modified PVC (NBR) |
| Insulation Thickness | 1.2 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 13.7 mm x 27.6 mm |
| Product Type | Flexible Cable Figure 8 |
| Sheath Colour | Blue/Red |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 1.2 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 IEC 60332-1 AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 714/0.25 mm |
| Temperature | Static: -30 to 75 deg C Flexible: -20 to 75 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, 2 Core, Figure 8, 35 mm, Class 6 Stranded Annealed Bare Copper, 0.6/1 kV, 225 Amp, 714/0.25 mm Strands, 13.7 mm x 27.6 mm Overall Diameter, 138 mm Bend Radius, 1.2 mm Insulation Thickness, 1.2 mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: 0.554 Ohm/km, NBR Insulation, PVC Sheath, Blue/Red Sheath, Static - -30 to 75 deg C Flexible - -20 to 75 deg C, AS/NZS 1125, IEC 60332-1, AS/NZS 5000.1
